Tworzenie testów


Szkoła w obiektywieW lutym przeprowadziłem warsztaty "Wykorzystanie programu Hot Potatoes w szkole" . W warsztatach uczestniczyli nauczyciele z Gimnazjum w Uściu Gorlickim i Szkoły Podstawowej w Gładyszowie. Do przeprowadzenia szkolenia wykorzystałem pracownie internetowe zarówno w Uściu Gorlickim jak i w Gładyszowie.

Nauczyciele podeszli do szkolenia z dużym entuzjazmem i zaangażowaniem. Do tej pory dla większości kontakt z komputerem opierał się na obsługiwaniu poczty emailowej oraz pisaniu w edytorze tekstu.

W trakcie warsztatów nauczyciele dowiedzieli się, że w Internecie można znaleźć wiele programów, które mogą pozyskać za darmo lub po zarejestrowaniu się na stronie producenta. Przykładem takich programów są: IrfanView, Gimp (do obróbki i przeglądania grafiki); system operacyjny Linux, pakiet biurowy OpenOffice oraz program Hot Potatoes.

Programem Hot Potatoes zajęliśmy się dokładnie. Przerobiliśmy wszystkie etapy pozyskiwania tego programu: wyszukanie, ściąganie, spolszczenie i darmowa rejestracja. Za pomocą Hot Potatoes można tworzyć testy jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, zadania z "dziurami", krzyżówki oraz zadania typu "przeciągnij i upuść". Przerobiliśmy wszystkie moduły tego programu (jest ich sześć). W każdym module nauczyciele tworzyli inny rodzaj testu odpowiednio do swojej specjalizacji.

Nauczyciele poznali program, który będą mogli wykorzystać w pracy z uczniami zarówno słabymi jak i bardzo zdolnymi, przygotowując im testy o zróżnicowanym stopniu trudności, aby mogli sprawdzać swoją wiedzę i uzupełniać ją.


Warsztaty informatyczne


   Webmaster: Bogdan Matała